Haber: Sibel Yeşilmen

Kuzey Irak’ta İsrail dışında tüm bölge ülkelerinin itirazlarına rağmen gerçekleştirilen referandum sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan İran’a bugün son derece kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani görüşmelerinin ardından düzenlenen basın toplantısında IKBY’nin referandumuna itirazlarını sürdürürken iki ülke bu referandumun gayrimeşruluğu konusunda güçlü bir kararlılık gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Daha ağırlaştırılarak atılacak adımlar var” derken, İran Cumhurbaşkanı Ruhani:  “Irak Kürdistanı halkı bizim çok iyi komşumuz ve kardeşimizdir ancak bazı kişiler yanlış kararlar aldılar ve biran önce telafi etmek zorundalar. İran-Irak Türkiye olarak çok ciddi girişişmlerde bulunmalıyız”diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

” 350 kilometre sınırla kuzeyde Türkiye, doğusunda İran, güneyinde merkezi yönetim, batısında Suriye.Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi neyin referandumunu yapıyor? Ve kendisini İsrail’den başka tanıyan bir dünya ülkesi yok. MOSSAD’la masaya oturarak verilen karar meşru olamaz, gayrimeşrudur. Bir tarafına malum bir zatı alıp, bir diğer tarafına bir başka malum bir zatı alıp, bu şekilde böyle bir adımı atmak inanıyorum ki Kuzey Irak yerel yönetimini yalnızlığa mahkum edecektir. İran ve Türkiye olarak bu konudaki kararlılığımız bellidir. Irak’taki muhatabımız merkezi yönetimdir ve bu referandumu da kesinlikle gayrimeşru olarak telakki ediyoruz. Attığımız adımlar var, gerek İran’ın gerek Türkiye’nin, gerek merkezi yönetimin ama bundan sonra daha ağırlaştırılarak atılacak adımlar var.”

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise şunları söyledi: “Bölgemizdeki hassas konuları da dikkate alarak Irak ve Suriye ile ilgili değerlendirmelerde bulunduk. En temel amacımız bölgedeki barış ve istikrarı hakim kılmaktır. İran, Türkiye ve Rusya arasında Suriye’deki barış ortamını sağlamak için 3’lü işbirliği çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Etnik ve mezhebi ayrımcılıkları artırmak bazı yabancıların planlarıdır. Bu şekilde bölgeyi ayırmaya çalışıyorlar. İki ülke de bunu kabul etmiyor.

Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğü iki ülkenin de amacıdır. Irak Kürdistanı’nın halkı bizim değerli kardeşlerimizdir. Baskı uygulanmasını istemeyiz. Ama buradaki bazı kişiler yanlış kararlar aldılar bunu telafi etmek zorundalar. Türkiye, İran, Irak olarak girişimlerde bulunduk. Terörle mücadele iki ülkenin de amacıdır. İki ülkede, adı ne olursa olsun, mücadele edecektir. Terörizm bilmelidir ki onların bölgedeki gaddarca davranışlarına izin vermeyecektir.”

Bu arada iki ülke ekonomik alanda son derece önemli kararlara da imza attı. Buna göre, Ekonomik ilişkileri mevcut kur baskısından kurtarmak amacıyla yerli parayla alışveriş yapma sürecinin hayata geçirilmesine karar verildi. Bu çerçevede Merkez Bankaları  önümüzdeki hafta bir araya gelmek suretiyle bu noktadaki anlaşmayı imzalayacaklad ve Türk bankalarının İran’da şube açmaları, İran bankalarının Türkiye’deki şube sürecini zenginleştirmeleri de  hareketlendirilecek.

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  İRAN-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi Ankara’da yapıldı. Zirve sonrası Suriye için ortak açıklama yayınlandı

Ankara’da gerçekleştirilen Suriye konulu liderler zirvesinde, Türkiye, Rusya ve İran…