Sibel Yeşilmen                                                     

Bağdat Büyükelçimiz Fatih Yıldız, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde” demişti. ” Cumhurbaşkanımızın yaklaşımı; elimizden ne geliyorsa yapalım şeklindedir.” diye sözlerini sürdürmüştü hatırlayacaksınız Kerkük’te geçtiğimiz günlerde yanan ve içimizi acıtan Kerkük Kayseri Çarşısı’ndaki hasarı yerinde görmek ve yetkililerden bilgi almak için yaptığı ziyarette. Ve,  Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi. TİKA işe koyuldu.

Yine Büyükelçi açıkladı, ya da ben müjdeli haberi onun sosyal medya paylaşımından  duydum.  Büyükelçi Yıldız, “Cumhurbaşkanımızın talimatları üzerine TİKA’mız bugün  07:00 itariyle Çarşı’nın hayata dönmesi için çalışmalarına başladı” diye yazdı

Türkiye sözünü tuttu, elbette aksi de düşünülemezdi zaten. Kerkük’ün önemli sembollerinden Osmanlı mirası bu özel çarşıya yeniden işlerlik kazandırmak için çalışmalara başlandı. Ne kadar sürecek bilemiyorum ama  eminiz yeniden aslına uygun bir çarşı esnafın ekmek kapısı olmaya devam edecek.

Gördüğüm kadarıyla Ankara oldukça hızlı davrandı. Önceki yazımda da belirtmiştim, haberin hemen sonrasında Büyükelçi Yıldız Çarşı’da incelemelerde bulunmuştu ve TİKA  da hemen sonrasında böylece işe başlamış oldu. Ne diyelim şimdiden gözü aydın olsun Kerkük’ün.

 

 

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  BÜYÜKELÇİLİKLERİMİZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

8 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı ziyarete büyük önem verilen Türkiye-Irak ilişkilerinde yoğun dönem. Diplomasi trafiği hızlanıyor

Sibel Yeşilmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mart 2011’de Başbakan sıfatıyla Ir…